Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome izsludina konkursu uz ombuda amata vietu

Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (SEPLP) izsludinājusi atklātu konkursu uz sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu ombuda amata vietu, aicinot pieredzējušus mediju nozares profesionāļus un ekspertus pieteikt savu dalību konkursā.

Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu ombuds ir jauns sabiedriski nozīmīgs amats, kura ieviešanu paredz jaunais Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu un to pārvaldības likums, kas ombuda izvēli atklātā konkursā un ievēlēšanu amatā uz pieciem gadiem uztic SEPLP.

“Ar lielu atbildības sajūtu paziņojam par šī konkursa izsludināšanu. Latvijas sabiedrībai ir sen gaidījusi šādas amata vietas izveidošanu, kas stiprinās sabiedrisko mediju tiešo saikni ar sabiedrību un to atbildīgumu sabiedrības priekšā,” norāda SEPLP priekšsēdētājs Jānis Siksnis. Viņš atgādina, ka ombuda amata izveidošana ir iespējama, pateicoties 13.Saeimas pieņemtajam Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu un to pārvaldības likumam, kura izstrādes process ilga vairākus gadus.   

Atbilstoši konkursa nolikumam amata pretendentus vērtēs konkursa komisija trīs kārtās, pēdējā kārtā ombuda amata kandidatūra tiks saskaņota ar sabiedrisko mediju ētikas padomēm, kā to paredz Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu un to pārvaldības likums.

Komisijas sastāvā darbosies SEPLP locekļi Jānis Siksnis, Sanita Upleja-Jegermane un Jānis Eglītis, kā arī ar novērotāja un padomdevēja tiesībām Skaidrīte Lasmane, kuru deleģējusi Latvijas Mediju ētikas padome. Par konkursa komisijas nominētā kandidāta ievēlēšanu amatā lēmums jāpieņem SEPLP.

Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu ombuda darbs ir viņa pamatdarbs. Par sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu ombudu var ievēlēt personu, kurai ir nevainojama reputācija, augstākā izglītība un vismaz piecus gadus ilga profesionālā pieredze masu informācijas līdzekļu jomā vai vismaz piecus gadus ilga akadēmiskā darba pieredze atbilstošā nozarē.

Pretendentu pieteikšanās konkursā paredzēta līdz 26.novembrim. Konkurss 8.novembrī izsludināts oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”, www.vestnesis.lv https://www.vestnesis.lv/op/2021/216.AKK4, kā arī sabiedrisko mediju mājas lapās:

https://lr2.lsm.lv/lv/par-mums/vakances/, https://ltv.lsm.lv/lv/par-ltv/vakances-un-prakse informācija par konkursu pēc pieprasījuma pieejama arī SEPLP, sūtot e-pastu uz adresi konkursi@seplp.lv.

Saskaņā ar likumu sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu ombuds pārrauga sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu sniegto pakalpojumu atbilstību likumā noteiktajam sabiedrisko mediju darbības mērķim – nodrošināt sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu efektīvu un atklātu pārvaldību, neatkarību, atbildīgumu sabiedrības priekšā un veicināt to kvalitatīvu darbību. 

Ombuds pārrauga arī sabiedrisko mediju darbības atbilstību likumā noteiktajiem sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu darbības pamatprincipiem, sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu ētikas kodeksiem un redakcionālajām vadlīnijām un pēc savas iniciatīvas vai uz personu iesniegumu pamata sniedz atzinumus par sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu programmu un pakalpojumu atbilstību minētajiem dokumentiem.

Likumā noteikts, ka sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu ombuds veicina sabiedrības medijpratību un uztur personisku saikni ar sabiedrību, kā arī sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu ombuds pēc sabiedrisko mediju lūguma sniedz konsultācijas jautājumos, kas saistīti ar to ētikas kodeksiem un redakcionālajām vadlīnijām.

Paredzēts, ka ombuds ne retāk kā reizi gadā publicē SEPLP tīmekļvietnē un sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu tīmekļvietnēs ziņojumu par savu darbu.