Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā sabiedriskajiem elektroniskajiem plašsaziņas līdzekļiem ir bijusi būtiska loma Latvijas sabiedrības informēšanā un notikumu skaidrošanā, un šis darbs ir darīts profesionāli un augstā kvalitātē, liecina sabiedrisko mediju satura izvērtējums, ko pēc Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (SEPLP) pasūtījuma veikušas divas neatkarīgas nozares ekspertes.

Ir pagājuši tieši trīs mēneši kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā. Paaugstinātas spriedzes apstākļos ir saražots ievērojams apjoms aktuālas informācijas ar arhīva cienīgu vērtību. Ņemot vērā, ka šo notikumu atspoguļojums rada lielu izaicinājumu medijiem un ir izpelnījies īpašu sabiedrības uzmanību. SEPLP martā pasūtīja neatkarīgu Krievijas uzsāktā kara Ukrainā atainojuma izvērtējumu Latvijas Radio, Latvijas Televīzijas, multimediālās platformas RUS.LSM un tās sociālo mediju platformu saturā. 

Sabiedrisko mediju saturs gan konflikta pirmajās dienās, gan vēlākajās nedēļās ir bijis daudzveidīgs un izstrādāts atbilstoši profesionālās žurnālistikas principiem, 20.maijā, tiekoties ar SEPLP un sabiedrisko mediju pārstāvjiem, norādīja recenziju autores – žurnāliste un redaktore Aija Kažoka (analizēja LR1, LR4, RUS.LSM un tā Facebook kontu) un Rēzeknes Tehnoloģiju augstskolas pasniedzēja Dr. Sandra Sprudzāne (analizēja LTV1, RUS.LSM  un tā TikTok kontu). Ekspertes secināja, ka darbs ir veikts augstā kvalitātē, veidojot saturu gan latviešu, gan krievu valodā.  

Vienlaikus abas ekspertes ir sniegušas ieteikumus, kas būtu uzlabojams, un tos SEPLP organizētajā sarunā sabiedrisko mediju pārstāvji solīja ņemt vērā. Savukārt sabiedrisko mediju pārstāvji uzsvēra nepieciešamību stiprināt kara un konflikta žurnālistikas kapacitāti, kā arī stiprināt tehnisko nodrošinājumu, tajā skaitā rūpējoties par žurnālistu drošību konfliktu zonā.

Sabiedrisko mediju satura izvērtējums ir veikts par laiku no 2022.gada 24.februāra līdz 24.martam, analizējot katras nedēļas otrdienas informatīvos un analītiskos raidījumus. Izvērtējums tika veikts LTV1, LR1, LR4, RUS.LSM un tā sociālo mediju kontu saturam.

Ar abu recenzentu vērtējumiem var iepazīties šeit.

SEPLP atgādina, ka pēc Krievijas uzsāktā kara Ukrainā sabiedriskajos medijos ir pieņemtas kara un konfliktu žurnālistikas vadlīnijas. Vienlaikus sabiedrisko mediju ombuds, atsaucoties uz iedzīvotāju iesniegumiem,  sniedzis  vairākus vērtējumus, tajā skaitā par kara atspoguļojumu sabiedriskajos medijos. Lai nodrošinātu sabiedriskā pasūtījuma izpildes kvalitāti, arī turpmāk SEPLP plāno pasūtīt ārējo ekspertu sabiedrisko mediju satura izvērtējumus.