Vienots sabiedriskais medijs
Lampas diskusija

Aicinām piektdien, 9. jūnijā, sarunu festivālā “Lampa” uz diskusiju “Par ko un cik daudz esam gatavi maksāt par kvalitatīvu sabiedrisko mediju?”! Diskusija notiks plkst. 18:30 uz skatuves “Spuldze” Cēsu Pils laukumā.

Kara un dezinformācijas apstākļos pieaug kvalitatīvas žurnālistikas loma, jo īpaši uzticamu sabiedrisko mediju nozīme. Latvijas sabiedriskie mediji gadu desmitiem ilgi ir bijuši vieni no vismazāk finansētajiem Eiropā, tādēļ ir uzkrājušās ilgi atliktas problēmas, kuru risināšanai ir nepieciešamas būtiskas investīcijas.

Kā veicināt amatpersonu un iedzīvotāju izpratni, ka valstij būtu jāiegulda vairāk sabiedriskajos medijos, ja vēlamies vairāk kvalitatīvas žurnālistikas un spēcīgāku demokrātiju? Un kā būtu jāmainās pašiem medijiem?

Diskusiju vadīs Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes priekšsēdētājs Jānis Siksnis. Tajā piedalīsies:

  • sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu ombuds un RSU profesore Anda Rožukalne
  • TV personība, režisore un uzņēmēja Marta Selecka,
  • biedrības “New East” vadītājs Jorens Dobkevičs,
  • Siguldas Valsts ģimnāzijas direktors Rūdolfs Kalvāns.

Diskusiju organizē Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome.

Jau vēstīts - Latvijas sabiedrisko mediju finansējums ir būtiski mazāks nekā vidēji Eiropā. Ja Eiropas valstīs vidēji tas ir 0,16% no IKP, tad pēc 2021. gada datiem Latvijā tas ir 0,11% no IKP, bet pēc šī gada prognozēm - tikai 0,09%. Tas ir par gandrīz 6 miljoniem eiro mazāks nekā Igaunijā un pat par 16 miljoniem mazāks nekā Lietuvā (2022. gada dati).

Lai sabiedriskajiem medijiem nodrošinātu neatkarīgu, atbilstošu un prognozējamu finansējumu Eiropas vidējā līmenī, Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome ir iesniegusi Saeimā gala ziņojumu par finansēšanas modeļa maiņu. Tas paredz 5 iespējamos finansēšanas modeļus. Padome aicina Saeimu izvērtēt un pieņemt lēmumu par piemērotāko risinājumu!

Diskusijas video